Wałbrzyskie Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego im. M. T. Hubera w Wałbrzychu
Wałbrzyskie Centrum Kształcenia
Ustawicznego i Praktycznego
im. Maksymiliana Tytusa Hubera
Mapa stronyKontakt
ZS5 Im M T Hubera

Witamy serdecznie!

Serdecznie witamy na stronie naszej szkoły! Jesteśmy jedną z największych placówek o profilu zawodowym w regionie. Kształcimy się w salach wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt komputerowy, ćwiczymy umiejętności w pracowniach zawodowych mechatroniki, automatyki, mechaniki. Sala gimnastyczna i siłownia naszego Zespołu Szkół są niemal najlepiej wyposażone w całym Wałbrzychu. Mamy wspaniałą kadrę nauczycieli pedagogów, którzy są otwarci na zainteresowania i potrzeby młodych. Słowem, najlepiej w dawnym Mechaniku, który istnieje już ponad 50 lat i na trwałe wpisał się w historię regionu. Sukcesy szkoły tworzą przede wszystkim nasi uczniowie, którzy są także autorami oglądanej strony!

ikonka h2 Nowości


Oddaj krew - ratuj życie!

W szkole od trzech lat cyklicznie odbywają się akcje zbiórki krwi pod patronatem „Krewniaków” Akcje cieszą się dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów i nawet nauczycieli. Średni zgłasza się 52 dawców, którzy bohatersko oddają krew dla potrzebujących. W bieżącym roku szkolnym akcja odbyła się 12 listopada 2009, następna planowana jest na 31 marca 2010. Akcję w szkole koordynuje pani Natasza Grabińska.
Zapraszamy!
============================================================================

Nasza grupa teatralna A z O

Nasza szkoła zakwalifikowała się do Młodzieżowego Przeglądu Spektakli Profilaktycznych pod hasłem „Prawa i problemy człowieka widziane oczami młodych”, który odbywał się w Warszawie w dniach 8-9 grudnia 2009. Patronat nad przeglądem sprawował rzecznik praw dziecka oraz Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych”. Jedenaścioro naszych uczniów, którzy wystąpili w autorskim przedstawieniu pt. ”Nieprzemyślana impreza” zdobyło wyróżnienie. Brawo! Opiekę merytoryczną sprawowały pani Marlena Nowak i pani Natasza Grabińska.


============================================================================

Nauczyciel Roku

Po raz piąty w naszej szkole odbyły się wybory na Nauczyciela Roku. Uczniowie wybierają nauczyciela, którego chcą wyróżnić. W tym roku laur przypada pani Nataszy Grabińskiej- gratulujemy!
============================================================================

Startujemy w „Super Szkole”

Zakwalifikowaliśmy się do II etapu Konkursu „SUPER SZKOŁA” .
Bierzemy udział w akcji społecznej pt.”Ratujmy Ziemię - ekologia w naszym mieście”. Uczniowie naszej szkoły w dniu 22 stycznia 2010 zorganizowali w Rynku naszego miasta happening pod hasłem „Przez reklamy zaśmiecamy”.


============================================================================

Konkurs fotograficzny

Wałbrzyskie Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego zaprasza do wzięcia udziału w kolejnym przedsięwzięciu. Jest nim konkurs fotograficzny nt. „Praca w wymarzonym zawodzie”. Oferta ta jest zaproszeniem skierowanym do uczniów wałbrzyskich gimnazjów i szkoł ponadgimnazjalnych (zawodowych). Prace należy składać do 4.12.2009.

(CZYTAJ REGULAMIN)
(Zgoda na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb konkursu)

============================================================================

Ogólnopolski Tydzień Kariery” w Wałbrzyskim Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego

W dniach 5.10 – 11.10.2009 Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP organizuje Ogólnopolski Tydzień Kariery. Jest to przedsięwzięcie zachęcające środowiska ogólnopolskie i lokalne do podejmowania różnych inicjatyw z zakresu doradztwa zawodowego na rzecz pomocy osobom (dzieciom, młodzieży i dorosłym) w projektowaniu ich dróg edukacji, zawodu, pracy, kariery. Patronat nad tą ogólnopolska akcją objęły Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Wałbrzyskie Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego włączyło się do propagowania działań z zakresu doradztwa zawodowego wśród wałbrzyskiej młodzieży. Wzięło udział w akcję Ogólnopolski Tydzień Kariery, zorganizowanej przez Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych RP. Zaprosiło do wzięcia udziału w swoich przedsięwzięciach gimnazja i szkoły ponagimnazjalne (zawodowe) z Wałbrzycha. W ramach akcji miały miejsce:

1. Konkurs plakatowy pt. „Kariera jako …” (CZYTAJ)
2. Konkurs na prezentację multimedialną „Mój zawód” (CZYTAJ)
3. „Akademia Zarządzania Karierą” (CZYTAJ)

A oto wyniki ogłoszonych konkursów! (CZYTAJ)

Dziękujemy za udział.

============================================================================

Zakończenie roku szkolnego 2009

W dniu 19 czerwca 2009 roku odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego. Od tego dnia mamy oficjalnie wakacje. Ale zanim wszyscy otrzymali od wychowawców świadectwa, dyrektor wraz z wychowawcami wręczyli nagrody tym uczniom, którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce i zachowaniu oraz byli najaktywniejsi w szkole - pomagali zorganizować uroczyste akademie lub zdobywali sportowe laury. Pięcioro najlepszych uczniów szkoły (w tym roku były to same dziewczęta) otrzymało pamiątkowe statuetki prymusa szkoły. Gratulujemy i życzymy jeszcze lepszych wyników w przyszłym roku!!!GALERIA ZDJĘĆ Z ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO


============================================================================

Konkurs Ortograficzny "Mistrz Ortografii" 2 IV 2009 - WYNIKI

Konkurs ortograficzny już za nami. Oto wyniki: (KLIKNIJ TUTAJ)


GALERIA ZDJĘĆ Z KONKURSU


============================================================================

Seminarium dla nauczycieli - Obrabiarki CNC

W dniach 15÷16.10.2008 w naszej szkole odbyło się seminarium techniczne zorganizowane przez nauczycieli Pawła Farmasa i Grzegorza Druczaka przy współudziale firm MTS (Szczecin) oraz Festo (Warszawa) w zakresie programowania i obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie z wykorzystaniem nowych systemów dydaktyczno – przemysłowych MTS CNC CAD/CAM do nauki i do programowania obrabiarek sterowanych numerycznie.ikonka h2 Więcej


Galeria fotografii
============================================================================

Budapeszt – Wałbrzych czyli znów o dwóch bratankachW dniach 6-10 października 2008 nauczyciele Zespołu Szkół nr 5: Paweł Farmas i Edward Szuba uczestniczyli w projekcie „Poprawa jakości kształcenia technicznego w zakresie CNC”. Rozmowy z Węgrami bywają trudne, bo nijak ten węgierski nie kojarzył się z żadnymi znanymi słówkami, a jednak Polak-Węgier dwa bratanki - mówi znane powiedzenie. Ty razem barierę językową pokonano mieszaniną angielskiego i niemieckiego. Politechnika Budapeszteńska zorganizowała seminarium o oprogramowaniu obrabiarek sterowanych numerycznie. Wałbrzyscy nauczyciele z Ogrodowej byli w grupie z całego regionu, obok przedstawicieli z Wrocławia, Głogowa, Jeleniej Góry, Zgorzelca, Bielawy. Jak działają Węgrzy? Połączyli 6 szkół w Regionalne Centrum Szkolenia Zawodowego i w niewielkim mieście Kecskemet mają park maszynowy wart 1,5 mln forintów. Węgierscy nauczyciele zawodu przedstawili informacje dotyczące powiązań między szkołami a przemysłem. Uczniowie szkolą się na najnowocześniejszych obrabiarkach, bo to one wyznaczą kierunek przyszłości. Współpraca z Zespołem Szkół nr 5 może zacząć się już w przyszłym roku.

Udział w projekcie był bezpłatny – koszty pokryła Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowa Agencja Programu Uczenie się przez całe życie w ramach programu Leonardo da Vinci - VETPRO.
Galeria zdjęć z pobytu w Budapeszcie:

Galeria fotografii


IX POZNAŃ Maraton

Reprezentanci naszej szkoły ukończyli 9 Poznań Maraton z niezłymi czasami. Przebiec 42 195 m jest możliwe a świat ponoć dzieli się na tych, którzy pokonali historyczny dystans i całą resztę. Trzymamy kciuki za kolejne rekordy naszych nauczycieli.

Spróbujcie rozpoznać naszych nauczycieli. Oto Fotka 1 i Fotka 2

============================================================================


Zbiórka krwi w ZS5 8 października 2008

8 października 2008 w Zespole Szkół nr 5 odbędzie się zbiórka krwi. Wszystkich zdrowych i pełnoletnich uczniów oraz okolicznych mieszkańców Wałbrzycha zapraszamy w godz. 8:00 - 14:00.
Organizatorem zbiórki krwi jest Zespół Szkół nr 5 w Wałbrzychu. Akcja poboru krwi odbędzie się w ramach kampanii społecznej KREWNIACY.
Przypominamy o konieczności posiadania dowodu osobistego przy sobie. Warunki oddania krwi znajdą Państwo na stronie www.krewniacy.pl
Zobacz certyfikat uczestnictwa w akcji
Poboru krwi dokona Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.
Sprawdź, czy możesz oddać krew
Dawcy krwi otrzymają drobne gadżety KREWNIAKÓW.
Patronat nad akcją objęła Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi

ZAPRASZAMY

============================================================================


Nauczyciele zawodowcy szkolą się w Czechach

W dniach 22-26 września 2008 roku nauczyciele z naszej szkoły: Robert Rozmuski i Zdzisław Chmiel uczestniczyli w międzynarodowym szkoleniu w Telc w Czechach. Szkolenie poświęcone było omówieniu problemów związanych z rozwojem szkolnictwa zawodowego w Polsce i Czechach.
Więcej informacji znajdziecie na stronach przygotowanych przez Zdzisława Chmiela.(Tutaj)

============================================================================


"MECHANIK" w Europie

Tym razem wypada się cieszyć, że młodzi uczniowie wyjeżdżają za granicę pracować. Spod Chełmca w dal, by przeżyć niezwykłą przygodę - młodzież podróżuje, poznaje, wraca i staje się coraz bardziej dojrzała.
Wałbrzyskie nastolatki z Zespołu Szkół nr 5 im. M. T. Hubera w Wałbrzychu coraz częściej wyjeżdżają za granicę w ramach oferty szkoły dla uczniów zdobywających zawód.
„Jest już dzisiaj standardem – mówi dyrektor szkoły Zenon Grabiński – że młodzież oczekuje od placówek, jakie wybiera, coraz ciekawszych ofert. Nasza szkoła daje możliwość wyjazdów do Francji, Czech, Niemiec a w przyszłości na Węgry w ramach wymiany młodzieży”. Wałbrzyski „Mechanik” poznaje więc francuską Bretanię, Liberecki Kraj, Saksonię, ucząc się zawodu w tamtejszych szkołach, poznając zabytki dziedzictwa europejskiego, smakując regionalnych potraw i zawierając międzynarodowe przyjaźnie. Wszystkie wyjazdy finansowane są ze specjalnych środków i nie obciążają budżetu wyjeżdżającej młodzieży.

ikonka h2 Za tydzień do Saint Brieuc

ikonka h2 Harrachow – szkło i skocznie, Stihl i Bosch

ikonka h2 Usti nad Orlici po Trutnowie

ikonka h2 Saksonia czyli Goerlitz
============================================================================


Nowe pracownie komputerowe

Nasza szkoła jest obecnie jedną z najlepiej wyposażonych placówek w regionie wałbrzyskim. W roku 2007 otrzymaliśmy 2 nowe pracownie komputerowe (1 PC z Windows i 1 z Macami). Teraz oczekujemy na kolejną pracownię PC (Edycja Jesień 2007) z racji problemów z przetargami dostawa się opóźnia. Na razie od kwietnia 2007 posiadamy nową pracownię komputerów Macintosh firmy Apple. Pracownia pochodzi z projektu: "Pracownie komputerowe dla szkół" edycja 2006 współfinansowanego przez Unię Europejską - EFS. Pracownia PC-tów edycja Lato 2007 już działa.
Właśnie na początku czerwca 2008 została dostarczona najnowsza pracownia komputerowa z edycji EFS - Wiosna 2008. Są to komputery z systemem operacyjnym Windows Vista oraz Office 2007.